Dentálna hygiena a zubná klinika v Prešove - Veronadent Informácie o dentálnej hygiene.

Ako naučiť deti správne čistiť zuby?

Ako naučiť deti správne čistiť zuby?

Starostlivosť o zdravie ústnej dutiny vášho dieťaťa začína správnymi návykmi a nikdy nie je príliš skoro (ani neskoro) začať! Je dôležité aby si najskôr správnu techniku čistenia osvojili rodičia. Dieťa opakuje po svojich rodičoch, preto je dobré ak dieťa vidí ako si zuby čistia rodičia.

Kedy začať čistiť zuby dieťaťa?

S ústnou hygienou môžete začať už niekoľko dní po pôrode. Na jemné utieranie ďasien dieťaťa po kŕmení použite čistú, vlhkú gázu alebo handričku. Hneď ako sa vášmu dieťaťu prereže prvý zúbok, je čas začať čistiť dvakrát denne malou zubnou kefkou s mäkkými štetinami, prípadne jednozväzkovou kefkou (single kefka). V čistení zúbkov svojho dieťaťa pokračujte dovtedy, kým si nebudete istí, že si dokáže vyčistiť zúbky samo. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom a je na to pripravené v inom veku.

Základnú ústnu hygienu by ale malo dieťa zvládať pri nástupe do predškolského zariadenia. V tom čase musí ale rodič musí stále pomáhať dieťaťu dočisťovať miesta, ktoré mohli vynechať (hlavne medzizubné priestory) a dohliadať na správnu techniku čistenia, či dieťa používa správne množstvo zubnej pasty, kontrolovať, či zubnú pastu neprehĺta a podobne. Na kontrolu, či si vaše dieťaťa správne čistí zuby môžu byť nápomocné detekčné tablety, ktoré  po vyčistení zúbkov zafarbia zubný povlak, ktorý na zúbkoch ostal po nesprávnom vyčistení.

Naučiť deti správne čistiť zuby nie je vôbec ľahká úloha.

Ale pamätajte, že drina, ktorú podstupujete každý deň, plač vaších detí, keď sa im zuby vôbec čistiť nechce sa vám vyplatí v podobe zdravého úsmevu vaších drobcov.

Tweet Like Share Share Pin it Email

Čo ostatní hovoria o “Ako naučiť deti správne čistiť zuby?” ? (Jeden komentár)