Dentálna hygiena a zubná klinika v Prešove - Veronadent Informácie o dentálnej hygiene.

Medzizubné pomôcky u detí

Medzizubné pomôcky u detí

Ak sa u detí zanedbá čistenie medzizubných priestorov je väčšinou len otázka času, kedy vznikne zubný kaz. Pre rodičov je veľmi frustrujúce, keď sa o zúbky detí starajú ale aj napriek tomu sa na preventívnej prehliadke objavia kazy.

Najdôležitejší je medzizubný priestor medzi mliečnymi stoličkami, tzn. medzi mliečnou štvorkou a päťkou. Jedným z dôvodov je ten, že tieto zúbky bude mať dieťa v ústach do jedenásteho až dvanásteho roku života a do tohto obdobia mu majú slúžiť na žuvanie.

Medzizubný kaz len málokedy postihne jeden zub. Väčšinou je pokazená mliečna štvorka aj päťka. To znamená, že ak sa dieťatku pokazil každý medzizubný priestor medzi mliečnymi stoličkami, má zrazu 8 kazov.

Medzizubné priestory je preto potrebné čistiť hneď ako vzniknú. Najjednoduchšou medzizubnou pomôckou na používanie je šablička (flosspick), zároveň je ale aj najmenej účinná. Ak dieťa dobre spolupracuje môžeme šabličku úplne vynechať a začať používať rovno medzizubnú kefku. Dôležitá je aj správna veľkosť medzizubnej kefky. Ak je príliš malá, tak kefka nie je dostatočne účinná a aj pri jej pravidelnom používaní môže v medzizubnom priestore ostať povlak. Na správnu veľkosť  „medzizubky“ vás upozorní dentálna hygienička, aj preto je dôležité s deťmi pravidelne absolvovať dentálnu hygienu.

Tweet Like Share Share Pin it Email