Dentálna hygiena a zubná klinika v Prešove - Veronadent Informácie o dentálnej hygiene.

Dentálna hygiena – Viete čo Vás čaká?

Dentálna hygiena – Viete čo Vás čaká?

Dentálna hygiena (DH)

vo všeobecnosti zahŕňa domácu a profesionálnu starostlivosť. V užšom slova zmysle chápeme dentálnu hygienu ako jednu z návštev zubnej ordinácie, pri ktorej Vám zubár alebo dentálna hygienička „vyčistia zuby“. To znamená že Vás zbavia zubného kameňa, pigmentov z kávy či čaju a iných škvŕn.

Všetko sa začína povlakom

Po vyčistení zubov sa na povrchu vytvorí neviditeľná vrstva, na ktorú sa usádzajú baktérie a zvyšky potravy. Ak sa povlak neodstráni pri pravidelnom čistení, jeho vrstvy narastajú, a postupne dôjde k jeho mineralizácii (minerálmi zo sliny). Vtedy už nehovoríme o povlaku ale o zubnom kameni. Ten má silnú väzbu na zub a preto ho už nie je možné odstrániť len kefkou.

Ultrazvuk- rozbíjač kameňa

V ordinácii pri odstraňovaní zubného kameňa (ZK) používame ultrazvuk, resp. ultrazvukovú koncovku (ultrazvuková znamená, že kmitá v ultrazvukovej frekvencii). Jej cieľom je rozrušiť štruktúru ZK a odstrániť ho z povrchu zubu.

Druhou možnosťou ako sa zbaviť kameňa je použitie ručných nástrojov, ktoré sa nazývajú kyrety.

Pieskovanie- Air flow

Po odstránení väčšiny ZK sa na dočistenie používa pieskovač. V princípe ide o prášok v spojení so vzduchom a vodu, ktorý pod tlakom naráža na povrch zuba, pričom odstraňuje zvyšky kameňa a pigmentácie.

Leštenie

K zahladeniu zuba po pieskovaní použijeme leštiacu gumičku a DH zakončíme dočistením kefkou a pastou.

Zhrnutie na záver

Dôležitá je domáca starostlivosťhygiena min. 2x do dňa pozostávajúca zo zubnej kefky, medzizubnej kefky popr. nite, single kefky a fluoridovanej pasty. Dentálnu hygienu u profesionála by mal každý absolvovať min. každých 6 mesiacov, ak je to potrebné tak aj častejšie. To však zhodnotí odborník.

Tweet Like Share Share Pin it Email