Dentálna hygiena a zubná klinika v Prešove - Veronadent Informácie o dentálnej hygiene.

Vplyv stravovacích návykov na vznik zubného kazu

Vplyv stravovacích návykov na vznik zubného kazu

Udržať zuby Vás a  Vašich detí zdravé nám pomôže okrem dentálnej hygieny aj správne stravovanie. Predpokladáme, že Vy už máte osvojené návyky v starostlivosti o svoj chrup preto sa pozrime na zúbky Vašich detí.

Dieťa by od určitého veku malo vždy zaspávať s vyčistenými zubami a malo by prespať celú noc bez prikrmovania (kojenie, umelé mlieko, sladené nápoje). V noci navyše prirodzene poklesne slinotvorba a tým klesá remineralizačná funkcia slín.

Vplyv stravovacích návykov na vznik zubného kazu
Vplyv stravovacích návykov na vznik zubného kazu

V strave je z hľadiska vzniku zubného kazu dôležitá najmä pravidelnosť a obmedzenie frekvencie sladených nápojov a sladkostí.  Po príjme stravy totiž pH v ústach prirodzene poklesne, a ak medzi jednotlivými jedlami nemáme prestávku pH sa nestihne vyrovnať, ostáva naďalej kyslé, a to vedie k narušeniu povrchu zubnej skloviny.

Ak si už dieťa pýta sladké a neviete ho od neho odnaučiť, je ideálne dať mu niečo sladké tesne po jedle. Dôležité je aby nejedlo sladkosti neustále medzi hlavnými jedlami inak bude pH slín stále v nízkych hodnotách. Medzi jednotlivými jedlami ideálne by bolo piť len čistú vodu alebo nesladený čaj.

Tweet Like Share Share Pin it Email

Čo ostatní hovoria o “Vplyv stravovacích návykov na vznik zubného kazu” ? (Jeden komentár)